Co to jest Linux


Linus TorvaldsLinux to system operacyjny stworzony przez fińskiego studenta Linusa Torvaldsa na początku lat 90. Systemem operacyjnym nazywamy program zarządzający sprzętem komputerowym oraz oprogramowaniem użytkownika. DOS oraz Windows to także systemy operacyjne, lecz Linux ma nad nimi przewagę ze względu na elastyczność, bezpieczeństwo i stabilność, ponadto jest systemem wielozadaniowym i wielodostępowym, czyli pozwala wykonywać kilka zadań w tym samym czasie, oraz umożliwia zalogowanie się do systemu kilku użytkowników jednocześnie.

Niezaprzeczalną zaletą Linuksa jest także to, że nie musisz za niego płacić gdyż rozpowszechniany jest za darmo na zasadach licencji GNU (polskie tłumaczenie) .

Za sprawą setek programistów z całego świata, rozwój Linuksa jest niesłychanie dynamiczny i w krótkich odstępach czasu powstają nowe i coraz lepsze wersje.

Linux jako system operacyjny dzieli się na cztery główne części:

Linux rozprowadzany jest jako tzw. dystrybucja.

Obecnie istnieje wiele różnych dystrybucji Linuksa (także wersje komercyjne), najbardziej popularne to Red Hat, Slackware, SuSE, Mandrake, Debian, Caldera. Główna różnica miedzy nimi to instalator czyli program odpowiadający za bezpieczne i bezproblemowe zainstalowanie wszystkich pakietów na twardy dysk, w najnowszych dystrybucjach Linuksa instalator przeprowadza wstępna konfiguracja systemu np. Mysz, klawiatura, modem, itd.) Następna różnica to ilość i rodzaj oprogramowania, są wersje które zajmują 7 CD-R a są i takie które mieszczą się na jednej dyskietce.

Linux może być zainstalowany obok innego systemu operacyjnego (np., Windows) i przy starcie systemu wybieramy system który chcemy uruchomić. Pod Linuksem można uruchomić niektóre programy napisane dla DOS-a i Windows za pomocą emulatorów tych systemów. Niestety jeżeli jesteś zapalonym graczem to ten system raczej nie jest dla Ciebie, gdyż nie ma zbyt dużo gier działających pod Linuksem.

Podsumowując Linux to nowoczesny i stabilny system, mogący być wspaniałą platformą do nauki, programowania, do wykorzystania w biurze, jest bardzo twórczy, oferuje wspaniałe możliwości sieciowe. Oferuje wiele darmowych programów ogólnego zastosowania , a także setki specjalistycznych aplikacji.

Linux
Symbolem Linuxa jest taki oto pingwin.

Linuksa możesz ściagnąć z internetu, oczywiście jeżeli masz szybkie połączenie. Możesz spróbować z tego serwera: ftp://ftp.task.gda.pl/pub/linux. Lepszym rozwiązaniem jest zdobycie instalacyjnej płyty CD z dystrybucją Linuksa. Niektóre gazety komputerowe na swoich płytach CD zamieszczają różne dystrybucje Linuksa, np: Linux+, Chip Specjal, PC World Komputer. Jeżeli twój kolega ma Linuksa, możesz skopiować go od niego. Wreszcie możesz Linuksa kupić w jakimś sklepie internetowym, np: www.linuxmarket.pl/

A wizualnie Linux może wyglądać tak jak poniżej. Po kliknięciu na miniaturkę zobaczysz zrzut ekranu w rozdzielczości 600x800.

KDE 2Gnomehome