OpenOffice.org - bezpłatny pakiet biurowy


OpenOffice.org logoOpenOffice.org jest kontynuacją znanego produktu firmy Sun, pakietu StarOffice i jest kompletnym zestawem aplikacji biurowych.
W OpenOffice znajdują się następujące moduły:

OpenOffice nowy dokument OpenOffice.org jest oprogramowaniem darmowym udostępnionym na licencji GPL i LGPL, możesz go więc używać do wszelkich zastosowań z komercyjnymi włącznie.. Pakiet OpenOffice.org jest obecnie (15.04.2002) dostępny w wersjach przeznaczonych dla systemów Linux, Solaris oraz Microsoft Windows. Jako że dostępny jest pełen kod źródłowy pakietu, prawdopodobnie już wkrótce pojawi się on także w wersjach dla innych systemów operacyjnych.

Niezaprzeczalną zaletą OpenOffice jest możliwość wymiany dokumentów z Windowsowym MS Office. Istnieje możliwośc importu i eksportu plików w formatach stosowanych w MS Office.

Wymagania systemowe pakietu nie są wygórowane i wyglądają następująco:

Dla systemu Linux:

Dla Microsoft Windows:

Pakiet dostępny jest na stronie projektu http://openoffice.org, najnowszą polską wersję programu mozesz pobrać z polskich stron poświęconych pakietowi OpenOffice
Komercyjną dystrybucją pakietu biurowego OpenOffice PL zajmuje się firma OpenOffice Polska Sp. z o.o. Firma oferuje min. wsparcie techniczne dla swych klientów oraz prowadzi szkolenia obsługi pakietu.

Instalacja w Linuksie

Aby zainstalować OpenOffice.org dla kilku użytkowników (instalacja sieciowa) zaloguj się jako root, następnie będąc w środowisku X-Window, uruchom terminal przejdź do katalogu z wersją instalacyjną programu i wydaj polecenie

./setup /net
Zostanie uruchomiony przyjazny instalator w którym między innymi zostaniesz poproszony o podanie folderu docelowego, domyślnie proponowany jest katalog /root/Openoffice, proponuję go zmienić na /usr/local/Openoffice, następnie na pytanie czy utworzyć taki katalog odpowiedz twierdząco.
Po takiej instalacji, normalny użytkownik który chce używać OpenOffice powinien przejść do katalogu /usr/local/Openoffice i uruchomić plik setup W ten sposób zapoczątkujesz instalcję użytkownika w wyniku której w katalogu domowym utworzony zostanie katalog z plikami konfiguracyjnymi zajmującymi około 1.2 MB. Taki sposób instalacji jest zalecany gdy z komputera korzysta wiele osób (sieć), gdyż oszczędza się miejsce na dysku.
Oczywiście możliwa jest także instalacja zwykłego użytkownika , wtedy wszyskie binaria będą zainstalowane w katalogu domowym, taka instalacja jest dobra gdy z komputera korzysta jedna osoba.

Po zainstalowaniu, w katalogu użytkownika w którym znajduje się zainstalowany OpenOffice uruchom program spadmin. W wyświetlonym oknie możesz wybrać i skonfigurować drukarkę, w większości wypadków wystarczy wybrać standardowy sterownik GenericPrinter . Po kliknięciu przycisku Czcionki będziesz miał możliwość doinstalować więcej czcionek do OpenOffice.

kliknij aby powiększyć


OpenOffice jest bardzo dobrym kombajnem biurowym, łatwym i wygodnym w obsłudze. Zainstaluj i wypróbuj.
home