*****Strona główna*****

Jak podłączyć Linuxa do internetuSerwer DNSIntranet serwerLinux w sieciFirewalle i proxy serwery
PPP - Point to Point ProtocolLinux, a porty szeregowe Łączenie z internetem za pomocą KWvDial Samba LIAP Polopyrin - maskarada, firewall
Konfiguracja SDI w Linuksie Filtrowaniu niepożądanych pakietów w linuksie za pomocą iptables

W sieci


Głownym powodem do wykorzystania Linuksa we wszelkiego rodzaju zastosowaniach sieciowych, jest jego przewaga pod względem ceny i wydajności nad innymi systemami. Zainstalowany Linux na szybkim komputerze, oferuje wieksze możliwości niż firmowe komercyjne stacje robocze. Komputer z Linuksem może współpracować z komputerami wykorzystującymi mechanizmy sieciowe Windows.
Dlatego Linux jest idealnym systemem do następujących zastosowań:


Serwer grupy roboczej.

Pojęcie grupa robocza oznacza małą sieć lokalną, składającą się z około dziesięciu komputerów. Jeżeli wszystkie komputery pracyją pod Linuksem, jeden z nich można skonfigurować jako serwer plików i drukarek. Współużytkowanie plików może się odbywać poprzez wbudowany w Linuksa podsystem NFS (Network File System). Jeżeli w sieci komputerowej znajdują się również komputery z systemem Windows, komputer z Linuksem należy ustawić jako serwer Windows.

Host internetowy

Dysponując odpowiednim połączeniem z dostawcą internetu, możesz skonfigurować komputer z Linuksem jako host internetowy.
Host internetowy oferuje takie usługi jak: poczta elektroniczna, grupy dyskusyjne, możliwość publikowania dokumentów www, FTP, możliwość skonfigurowania zapory sieciowej (firewall).

Serwer WWW.

Linux może służyć jako idealny serwer WWW (World Wide Web). Musisz tylko odpowiednio skonfigurować serwer Apache, co wcale nie jest takie trudne. Następnie musisz przygotować strony do opublikowania.

Serwer WWW w intranecie

Intranet oznacza sieć wewnętrzną w której zastosowane są protokoły TCP/IP oraz wykorzystano takie usługi jak WWW i FTP. Do dystrybucji informacji w sieci wewnętrznej możesz wykorzystać serwer WWW. Użytkownicy sieci za pomocą przeglądarek, będą mieli wgląd do różnych dokumentów i materiałow oraz baz danych.

Serwer lub klient Windows.

Udostępnianie plików i drukarek w twojej firmie może opierać się na serwerach i klientach systemu Linux. Do tego celu w Linuksie służy pakiet programowy Samba. Pakiet ten zawiera między innymi: