*****Strona główna*****

Język Polski w KDE 1.2 pod Redhat 7.0. Polskie litery Konfiguracja X Window System - XFree86 IceWMInstalowanie pakietów RPM w X WindowOpis środowiska graficznego KDE 2Instalacja sterowników do kart graficznych nVIDIA

X-Window System


Zamiast interfejsu wiersza poleceń możesz używać opartego na X-Window System, graficznego interfejsu użytkownika (GUI Graphical User Interface). Uruchomisz go wpisując startx w wierszu poleceń. Dzięki temu interfejsowi możesz używać okien, ikon i menu.
W systemie Linux interfejs graficzny dzieli się na trzy elementy: X-Window System, menadżery okien i menadzery plików. Menadżer okien odpowiada za wygląd okien, menadżer plików obsługuje operacje plikowe oraz uruchamia programy. Najważniejszym elementem jest X-Window System. Jest to standardowy program graficzny oparty na technologii klient-serwer, działający w tle i zapewniający podstawowe operacje graficzne, takie jak otwieranie i zamykanie okien, wyświetlanie menu, wybór ikon.
Do uruchomienia X-ów potrzebny jest serwer XFree86 odpowiedni do twojej karty graficznej. Podstawowym narzędziem do konfiguracji X-ów to Xconfigurator, XF86Setup, xconf, oraz tekstowy xf86config, wsystkie informacje konfiguracyjne zapisywane są w pliku /etc/X11/XF86Config lub /etc/X11/XF86Config-4
Dla systemu Linux napisano wiele window menadżerów, najbardziej znane to KDE, Window-Maker, FVWM, FVWM2, OLVWM, TWM, GNOME, AfterStep itd, większość z nich oferuje tzw. wirtualne pulpity, służące w głównej mierze do zwiększenia wielkości obszaru roboczego na twoim ekranie.
W środowisku graficznym możesz uruchomić kilka aplikacji jednocześnie , każdą w innym oknie.

Logowanie do X-ów

webserwer.pl - hosting www i domeny internetowe


Aby Serwer X-Window uruchamiał się automatycznie przy starcie systemu, i logowanie odbywało się w trybie graficznym musisz w pliku /etc/inittab mieć taką linię id:5:initdefault, określa to że domyślny poziom pracy to X-Window.
W czasie pracy w X-ach niejednokrotnie przydadzą sie następujące skróty klawiaturowe:


Możesz jednocześnie mieć uruchomionych kilka sesji X-sów, standardowo uruchomiony jest tylko jeden interfejs, aby mieć możliwość uruchomienia więcej sesji, musisz nieco zmodyfikować plik /etc/X11/gdm.conf. Wpis w sekcji:
[servers]
0=/usr/bin/X11/X
1=/usr/bin/X11/X
2=/usr/bin/X11/X
umożliwi na uruchomienie trzech interfejsów graficznych. Oznacza to że jednocześnie możesz mieć uruchomione np: KDE, GNOME, AnotherLevel i kombinacją klawiszy podaną powyżej, przełączać się między nimi.
Drugie X-y mogą być otwarte na drugim ekranie za pomocą komendy xinit -- :1, w wyniku otworzy się goły X-serwer z okienkiem terminala, w którym możesz wpisać komendę uruchamiającą jakiś menadżer graficzny (np: afterstep by uruchomić AfterStep - oczywiście jeżeli jest zainstalowany).Dla następnego menadżera będzie to komenda xinit -- :2.
W ten sposób moższ uruchomić aż 6 interfejsów graficznych (oczywiście jeżeli tyle zdeklarujesz w /etc/X11/gdm.conf).


Terminal w X-Window.


Menadzery okien oferują specjalne okno zwane terminalem i oferujące standartowe funkcje konsoli tekstowej, ponadto okno to ma możliwość uruchamiania w wierszu poleceń programów X-Window. Na przykład po napisaniu xpaint i naciśnięciu ENTER uruchomisz program graficzny XPaint, musisz tylko pamiętać że jeżeli zamkniesz okno terminala, zostanie zamknięty także uruchomiony z niego program. Po uruchomieniu w ten sposób programu, okno terminala jest zajęte, nie możesz już w nim wydawać żadnych nowych poleceń. Jednak jeżeli uruchomisz program ze znakiem ampersand & na końcu, np: xpaint & i ENTER, program zostanie uruchominy jak porzednio, z tą różnicą że terminal jest wolny do wydawania dalszych poleceń.
Terminal posiada kilka użytecznych włąściwości związanych z obsługą tekstu. Możesz uruchomić tyle terminali ile potrzebujesz. Zamknąć terminal można za pomocą komendy exit lub poprzez kliknięcie myszą X na pasku menu.


konsole
To jest standardowy terminal oferowany przez KDE 1.1.2, przedstawia sytuację po uruchomieniu xpaint.

*****Strona główna*****